סיכון מחושב: הדרך החכמה להזרקה בטוחה

הרפואה האסתטית מציעה תפריט טיפולים מפתה ומשגשג, אך לצד ההצלחות מתרבים מפחי הנפש והסיבוכים. הסיבות: שוק פרוץ, בורות, זילות, מטפלים שרלטנים וחומרים ירודים ומסוכנים. כל אישה המתכננת לעבור הזרקות או הליך טיפולי בחומר מילוי, חייבת להתייחס לכך ברצינות ובאחריות כאל עניין רפואי לכל דבר: לבדוק מהי הכשרתו של הרופא המטפל, מהו ניסיונו ובאילו חומרי מילוי הוא משתמש. הסיכוי, הסיכון והסיבוך – ולמה חובה להקדים בדיקה להזרקה בטוחה.

שוק טיפולי ההזרקות בישראל משגשג במלוא התנופה. כולן מספרות איך עשו זאת בקלילות, על כוס קפה, בערב חברתי של נשים, או בהפסקת הצהריים באמצע העבודה. הרפואה האסתטית וההזרקות של הסוגים השונים של חומצה היאלורונית (כן, יש סוגים שונים!) משווקות כעניין של מה בכך, קליל וחסר סיכונים, שאפשר לגמוע בצמא היישר אל תוך הקמט ולחזור לשגרה כאילו לא קרה דבר.

בפועל, המציאות מסובכת הרבה יותר. לבתי החולים מגיעות נשים רבות שהתמסרו “על הדרך” למזרק בלי לעשות עבודת הכנה ראויה וסיימו עם סיבוכים ומפחי נפש. לעתים מדובר בנשים שבסך הכל רצו להעלים כמה קמטוטים מיותרים, פנו ל”מתחזים” או ל”מומחים” מטעם עצמם ומצאו עצמן במצב אקוטי, שמצריך אשפוז ולעתים אף התערבות רפואית וכירורגית.

שוק ההזרקות בישראל מגלגל מיליונים. לצד רבבות מטופלים מאושרים, הפונים למטפלים מקצועיים המשתמשים בחומרים בטוחים ואפקטיביים ומצליחים להשיג מראה טבעי וצעיר לאורך זמן, יש גם מטופלים רבים אחרים, שהפכו לקורבן של שוק פרוץ ונטול בקרה ופיקוח. למרבה הצער, נשים רבות מפקידות את פניהן בידי רופאים ומטפלים בלתי מיומנים, שלא עברו הכשרה מתאימה. אלו משתמשים לעיתים בחומרים בעייתיים, חלקם מוברחים וירודים, ללא אישורים, שלא עברו מחקרים קליניים ונמכרים במחירים זולים – אבל עלולים לגרום לבכי ולמפחי נפש בלתי הפיכים.

מי החזיק את המזרק שלי?
אם נדמה לכם ש”כולם מסביב מזריקים”, אתם בכיוון הנכון. מה שפעם התבצע במחשכים ובחדרי חדרים, הפך לנושא חם שכולם עוסקים בו בגלוי. סלבריטאיות מדברות בשבחו של התהליך ששדרג את המראה שלהן וכוכבות רשת ערניות, המקפידות על חומרי מילוי איכותיים בלבד, מפרטות בנדיבות על מה, כמה ואיפה הזריקו – וזוכות לתשואות הלייקים.

אלא שלצד התוצאות הנפלאות המצטלמות היטב בסלפי, נולד גם הטרנד ה”חאפרי”. במקום לבדוק היטב בציציותיו של הרופא המטפל, החומרים בהם הוא משתמש וסביבת העבודה שבה הוא עובד, יש לא פעם זילות ועצימת עיניים, שמקורם בחוסר ידע ובורות. שמות מטפלים מזדמנים עוברים בטלפון שבור מפה לאוזן, ונשים רבות מפקידות את פניהן בידי רופאים נטולי הכשרה מתאימה, שעובדים מחוץ לקליניקה מסודרת, עם חומרים שאינם באישור משרד הבריאות, בסביבה שאיננה סטרילית ובטוחה ואין בה מענה מתאים למקרה בלתי צפוי (מענה מתאים הוא, למשל, הזרקה מיידית של חומר בשם היאלורונידאז, שמפרק את החומצה ההיאלורונית במקרה שההזרקה הסתבכה).

תקלות נוספות עשויות להתרחש בגלל רופאים שהגיעו מחו”ל ומביאים איתם ערכות של חומרי מילוי לא מוכרים במחירי רצפה, שמתגלים בהמשך כטיפול זול שעלה ביוקר (ושמענו גם על מקרים של הזרקת סיליקון, וזה כבר ממש פשע). חלק מהנשים שסובלות מסיבוכים נותרות במקרה זה ללא כתובת אחראית לפנות אליה.

כחומר ביד היוצר
הדרך החכמה להזרקה בטוחהכן, אף אישה לא רוצה להזדקן. כולנו רוצות לשמור על מראה צעיר, להיראות טוב ולדחות את בוא הקמטים. ואכן, תחום הרפואה האסתטית בכלל וההזרקות בפרט עשה בשנים האחרונות קפיצת מדרגה מדהימה. דור חדש של חומרי מילוי רפואיים פותחו במעבדות, והם בעלי מרכיבים טבעיים, עשויים מחומצה היאלורונית טהורה ללא תוספת של חומרים זרים ו”מנפחים”, ובעיקר: הרבה יותר איכותיים ובטוחים לשימוש, אפקטיביים לאורך זמן ומבטיחים מרקם עור חלק ומראה טבעי. החומרים הללו משווקים עם חותמת החברה המייצרת, שאחראית לכל מרכיבי ההליך – משלב חומר הגלם ועד למזרק ולהזרקה.
ואם תרצי ללכת על בטוח, אמצי את הכלל הראשון: לדרוש שהחומר המוזרק יהיה מבית חברת תרופות רצינית כלשהי.

אז נכון, כשההזרקה מתבצעת במקצועיות ניתן להגיע לתוצאות נפלאות. אבל אסור לשכוח: מדובר בפרוצדורה רפואית לכל דבר! לכן יש להתייחס אליה במלוא הרצינות, הזהירות והאחריות, לא להקל ראש בבחינת כל פרט ופרט, לקבל את כל המידע הקליני ולא ליפול לרשתם של חלטוריסטים, שעובדים בשיטת ‘סמוך’ ו’יהיה בסדר’.

נשים שחוששות מתופעות לוואי, מאלרגיות, מסיבוכים ומתקלות ורוצות להבטיח את הצלחת התהליך, חייבות לעצמן את מלוא הבדיקה המקדימה, ללא פשרות, יחד עם העמדת רף הקריטריונים הגבוה ביותר.

לפני שתזריקי, 8 עצות הזהב

 

  1. עדיף לבחור ברופא מנוסה, מוכר ובעל הסמכה בתחום, אשר מכיר היטב את האנטומיה של הפנים, את תופעות הלוואי וגם את הסכנות.
  2. בדקו מהי הכשרתו של הרופא. ודאו שיש לו ניסיון רב, שהוא משתמש בחומרים איכותיים ועובד עם החברות הטובות ביותר. אל תתביישו לבקש לראות תעודות או המלצות.
  3. לפני הטיפול בקשו מהרופא הסבר מקיף על האופציות הטיפוליות. תשאלו את כל השאלות, קבל את כל התשובות – ורק אז תחליטו.
  4. קיימים היום בשוק חומרי מילוי איכותיים מאוד, שפותחו ומיוצרים על-ידי חברת תרופות (כמו ALIAXIN של חברת התרופות השוויצרית IBSA). ודאו שהרופא משתמש  בחומר מתקדם, טבעי ואיכותי ובתנאי שקיבל את אישור משרד הבריאות.
  5. קיבלתם הצעת מחיר זולה במיוחד? זאת סיבה מספיק טובה כדי להדליק נורה אדומה.
  6. ההזרקה צריכה להתבצע בסביבה סטרילית, תוך הקפדה על חיטוי, כמו בכל הליך רפואי.
  7. כמו בכל הליך רפואי, חובה לדווח לרופא גם על ההיסטוריה הרפואית (מחלות כרוניות, טיפולים אסתטיים קודמים), מחשש להתוויית נגד.
  8. עדיף לא להזריק לפני אירוע חשוב מחשש לתופעות לוואי או לתוצאות לא מספקות.

אולי יעניין אתכם גם

אימאן עאמר

מנאל אבו זלף

ליזה קליין

טיפוח מבפנים ומבחוץ: כללים לשמירה על עור הפנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *