שלום לפיגמטציה: כל הדרכים להיפטר מהכתמים

מדוע אצל חלק גדול מהאנשים מופיעים כתמים על עור הפנים, ולמה בקיץ המצב מחמיר? כל מה שצריך לדעת על פיגמנטציה – איך היא נוצרת ומהם הטיפולים הכי חדשניים בתחום

פיגמנטציה. איך היא נוצרת ומהם הטיפולים המומלצים
פיגמנטציה. איך היא נוצרת ומהם הטיפולים המומלצים

לצערנו, הבעיה הזו מוכרת בקרב נשים רבות, ומטרידה מאוד. מדובר בכתמים הכהים שמופיעים במהלך השנים על פני עור הפנים, ונפוצים בעיקר באזור שמעל השפה העליונה (“השפם”) אבל גם על הלחיים והמצח.

איך זה קורה? לכולנו יש על פני העור תאים בשם מלנוציטים, אשר ממוקמים בין השכבה העליונה של העור, האפידרמיס, לשכבה האמצעית, הדרמיס. עם כל חשיפה לשמש, בדיוק מה שקורה במהלך שיזוף העור, המלנוציטים “שולחים” פיגמנט בשם מלנין אל השכבה העליונה, כדי לסייע בהגנה על העור, וכך נוצרת שכבת מגן כהה. לעתים מצטבר מלנין עודף בנקודות מסוימות על העור –  מה שיוצר כתמים.

מהם הגורמים המרכזיים ליצירת פיגמנטציה בעור?

כאמור, הגורם המרכזי לכתמים המטרידים הוא חשיפה ממושכת לשמש. אין צורך להרחיב בנזקים הבריאותיים שזו גורמת לנו. אבל לא רק השמש מאיימת על האסתטיקה של עור הפנים שלנו, אלה גם שינויים הורמונליים כמו הריון, נטילת גלולות, שינויים הכרוכים בגיל המעבר ועוד. גם צלקות שנותרו מפצעונים או חבלות עלולות להתכהות ולהפוך לכתמים כהים.

כיצד מומלץ למנוע את היווצרותם של הכתמים?

ראשית, צמצום החשיפה לשמש, שנזקיה משפיעים לטווח ארוך – זה תמיד רעיון טוב. קרני השמש מזרזות את הזדקנות העור, ויכולות לגרום לקמטים ולכתמים גם שנים רבות קדימה, ואפילו לא דיברנו על סרטן העור.  כמובן שלא נסתגר בבית לאורך כל הקיץ, אבל כן מומלץ שלא לשהות בחוץ בשעות החמות, ואם כבר נאלצנו לצאת – מריחה הגונה של מקדם הגנה (היום תכשירי לחות רבים כבר מכילים בתוכם גם מקדמי הגנה), כובע רחב שוליים, משקפי שמש שיגנו על העור הדק והעדין שמסביב לעיניים, ואם אפשר – לכסות בבד (דק וקליל) כמה שרק ניתן מחלקי הגוף. כמו כן, מומלץ לצרוך באמצעות המזון שלנו נוגדי חמצון וויטמינים שהעור זקוק להם כדי לשמור על חוסנו. פירות וירקות עשירים בויטמין סי כמו גמבה, תפוזים וקיווי יעשו חסד עם עור הפנים. גם פירות בצבע בורדו וסגול כהה כמו ענבים סגולים, פירות יער ורימונים יטיבו עם בריאות העור, שכן אלו עשירים בנוגדי חמצון.

הגנה טובה מהשמש יכולה לצמצם ואף למנוע פיגמנטציה
הגנה טובה מהשמש יכולה לצמצם ואף למנוע פיגמנטציה

טיפולים מומלצים בפיגמנטציה: מה שלא עשה הטבע – תעשה הטכנולוגיה

במידה והכתמים כבר הופיעו ואתן נחושות להסירם – קיימים היום פתרונות דרמטולוגיים רבים המיועדים להבהרה והפחתת עוצמת הפיגמנטציה, המתבצעים במכונים המתמחים. הנפוצים והיעילים שביניהם הם טיפולי הלייזר. טיפולים בטכנולוגיית לייזר דוגמאת , פלטפורמה המשלבת יעילות לייזר ובטיחות קרן אור המתבטא ביכולת ספיגה גבוהה של המלנין בעור מומלצים במיוחד, מאחר ובאמצעות המכשור המיוחד הטיפול מתבצע לעומק וביסודיות מצד אחד, אך בעדינות וללא גרימת נזק לעור מהצד השני. קרני הלייזר למעשה חודרות לעומק העור ו”מפרקות” את המלנין ואת הכתם שנוצר בעקבות ריכוזו בנקודות מסוימות בעור.

בעידן הטכנולוגי בו אנו חיות, אין סיבה להמשיך ולחיות עם הכתמים. טיפולים מהירים, יעילים ובטוחים יכולים להבהיר את התמונה כולה.

אולי יעניין אתכם גם

אימאן עאמר

מנאל אבו זלף

ליזה קליין

טיפוח מבפנים ומבחוץ: כללים לשמירה על עור הפנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *